شنوایی سنجی

 

شنوایی سنجی

 

به علایم کم شنوایی توجه کنید

شنوایی افراد با گذشت زمان همواره درحال تغییر است. اما گذر از دنیای پر هیاهو و ورود به دنیای سکوت،انقدر به تدریج رخ میدهد که ممکن است متوجه آن نشوید به همین علت بایستی باعلایم کم شنوایی آشنا باشید.

 

مراجعه به متخصص شنوایی شناس

ملاقات با یک شنوایی شناس گام بزرگی دربهبود شنوایی شما خواهد بود. ترجیحاً هنگام ملاقات با شنوایی شناس یکی ازاعضای خانواده را همراه خود ببرید تا موارد گفته شده رابعداً برای شما یادآوری کند.
بهتراست قبل از جلسه ملاقات، یادداشتهایی ازمشکلات خود را برای شنوایی شناس آماده کنید. برای مثال موقعیتهایی را که از نظر شنیداری برایتان پراهمیت ترند را بنویسید.
بسیاری از افراد در شنیدن گفتار در محیطهای پر سر و صدا مانند جلسات کاری،مهمانی رستوران،سوپرمارکت و … مشکل دارند.
اولویتهای خود،برای شنیدن را یادداشت کنید و آنرا با شنوایی شناس مطرح نمایید.

 

اطلاعات به دست آمده ازآزمونهای شنوایی

وقتی به یک کلینیک شنوایی شناسی مراجعه میکنید، یک شنوایی شناسی آموزش دیده آماده است تا به مشکلات شما گوش کند و یک ارزیابی کامل از شنوایی شما به عمل آورد. این آزمایشات در یک اتاق ساکت یا یک اتاقک ضد صوت انجام میشودکه میتوانید به راحتی درآن نشسته و با یک گوشی به صداها گوش کنید.
شنوایی شناسی یک سری اصوات ازبم تازیر با شدتهای مختلف را برای شماارایه میدهد وازشما میخواهد تا پس ازشنیدن هرصدا دکمه ای رافشاردهید. نتایج این آزمایشات به شکل یک ادیوگرام در محورهای افقی وعمودی رسم میشود و شنوایی شناسی میتواندبه شمابگوید؟

  • • شنوایی شما در هر گوش تاچه حدی است؟
  • • شما چه قدرمیتوانید بلندی و زیر وبم یا صوات راتشخیص دهید

 

آزمونهای شنوایی

 

آزمایش های شنوایی با سمعک :

 

آزمایش های شنوایی با سمعک

 

 

درصورتی كه كودك شما كم شنوایی داشته باشد برای او سمعك تجویز می شود. آزمایش های VRA ، ادیومتری میدان صوتی و آزمایش های گفتاری را می توان با سمعك هم برای كودك انجام داد. زمانی كه این آزمایش همراه با سمعك انجام میگیرد ، آنها را « پاسخهای تقویت شده با سمعك » می نامند. برای اطمینان از اینكه تجویز سمعك برای كم شنوایی كودك شما مناسب بوده و تا حد ممكن نزدیك به آستانه های شنوایی اوست می توان از آزمایش « ارزیابی گوش واقعی (REM) » نیز استفاده كرد.

باتوجه به اهميت گفتار و زبان در برقرارى ارتباط , بديهى است که تشخيص زودهنگام کم شنوايى و سپس اقدامات توانبخشى نظير تجويز سمعک و تربيت شنوايى توسط کارشناسان شنوایی شناسی (ادیولوژیست), لازمه رشد طبيعى گفتار و زبان در محدوده سنى پيش از دبستان يا همان سن زبان آموزى مى باشد.

خوشبختانه در حاضر با انجام طرحهاى غربالگرى شنوايى نوزادان در بدو تولد , موارد کم شنوايى مادرزادى , به موقع شناسايى شده و با مداخله سمعک و انجام تربيت شنوايى , اين کودکان مى توانند روندى کاملا طبيعى در رشد گفتار وزبان طى کنند.

 

ارزیابی گوش واقعی ( REM ) :

سمعك های فرزند شما بسته به میزان كم شنوایی فرزندتان برنامه ریزی خواهد شد . برای دو كودك با كم شنوایی یكسان و سمعكهای مشابه ، برنامه های سمعك كمی متفاوت خواهد بود . زیرا اندازه مجرای گوش هر كودك با دیگری متفاوت است و این امر سبب تغییر سیگنال ( یا پاسخ فركانسی ) خواهد شد كه از سمعك به گوش كودك می رسد . كارشناس شنوایی شناس همچنین برای ارزیابی مجرای گوش كودك از یك میكروفن پروب استفاده می كند تا اطمینان حاصل كند سمعك تجویز شده برای كودك كاملاً مناسب است .

 ( این نوع آزمایش برای كودكانی كه از سمعكهای انتقال استخوانی استفاده می كنند ، مناسب نیست ) .

 

دیگر روشهای سنجش میزان مفید بودن سمعك :

ممكن است كارشناس شنوایی شناسی یا دیگر كارشناسان مربوطه برای شما و فرزندتان پرسشنامه ای را پر كند تا متوجه شوند او در موقعیتهای مختلف چگونه با سمعك ، به صداها گوش می دهد. ( به عنوان مثال در خانه ،‌ در كارهای گروهی مدرسه یا با تلفن چگونه اصوات متفاوت را شناسایی می كند ).

سمعک سایه