کم شنوایی

دراین دفترچه راهنما، اطلاعاتی مفید و کمک کننده درمورد کم شنوایی و روش مواجه با آن ارائه شده است. به منظور کمک به یکی از نزدیکان خود که دارای كم شنوایی است. بایستی درمورد مفهوم کم شنوایی، چگونگی تأثیر آن بر ارتباطات خانوادگی، نوع احساسات،رفتار و ارتباطات مردم، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

شنیدن

فرایندی ساده وبدیهی است. بعضی اوقات به علت عدم توجه ما به اصوات و یا وجود محیط های شلوغ، تعداد محدودی از کلمات را نمیشنویم. با این حال، به طور کلی و بدون هیچگونه تلاشی با روشهایی همچون گفتگوی چهره به چهره، گفتگوهای گروهی، مکالالمات تلفنی وگوش دادن به رادیو و تلویزیون میتوانیم ازسیستم شنوایی خود استفاده کنیم. مواردی که مطرح شد در شرایط بروز کم شنوایی، با دشواری انجام میگیرد. در این شرایط، برقراری ارتباط کلامی در یک اتاق شلوغ و یا از طریق تلفن، دیگر آسان نخواهد بود. اصوات به حد کافی بلند نبوده و از وضوح خوبی برخوردار نمی باشند.

این افراد اغلب خود را کم شنوا نمیدانند و از زیرلب سخن گفتن دیگران ابراز نارضایتی میکنند. دراین افراد، اصوات به طور تدریجی وآهسته ضعیف میشوند. به عنوان مثال، دیگر صدای پرندگان شنیده نمیشود. کم شنوایی میتواند بر ارتباطات فرد کم شنوا با خانواده و دوستان او اثربگذارد و کیفیت زندگی اش را دستخوش تغییر کند. براین اساس، میتوان با ایجاد انگیزه، از فرد خواست که مورد ارزیابی شنوایی قرارگیرد.

 

ماهیت کم شنوایی

درک تأثیرات کم شنوایی از اهمیت فراوانی برخوردار است. دوستان و اعضای خانواده ممکن است بر این عقیده باشند که فرد مبتلا به کم شنوایی ازنوع شنوایی انتخابی برخوردار است، چرا که او قادراست بعضی از اصوات را به راحتی بشنود.

درصورت وجود کم شنوایی، هم خوانهای آهسته تر و دارای فرکانس بالا همچون «س» و «ف»، نسبت به اصوات واکه ای فرکانس پایین و بلندتر، سخت ترشنیده میشوند. دراین شرایط است که میان کلمات و جملات نوعی فاصله یا شکاف ایجاد میگردد.

در شرایطی که این فاصله ها به آسانی تکمیل شوند. به نظر میرسد که فرد کم شنوا قادراست هر چیزی را بشنود. امّا، در یک محیط شلوغ، فرد نمیتواند تنها از لب خوانی کمک بگیرد و یا در حالتی که گوینده در فاصله های دورتر قرارگرفته است و یا موضوع گفتگو به سرعت تغییر نماید. فاصله های مذکور به حدی گسترش مییابند که دیگر نمیتوان میان آنها را تکمیل نمود.

دراین شرایط است که فرد کم شنوا از این عبارت استفاده مینماید: متأسفم، میتوانید دوباره بگویید؟ این شرایط در طولانی مدت منجر به ناامیدی و یا گوشه گیری فرد میگردد. اگر چنین اتفاقاتی درجمع خانوادگی و یا گروهی بیفتد، باید در جهت سوق دادن مجدد فرد به مکالمات گروهی تلاش نمایید. در این راستا، باید از فرد کم شنوا بخواهید که به کلینیک شنوایی شناسی مراجعه نماید.

آیا میدانید که ازهر دو نفر بالای 50 سال، یک نفر از مشکل درک گفتار در محیطهای شلوغ رنج میبرد!

 

نشانه‌های کم‌شنوایی

از آنجایی که اکثر ما پزشک نیستیم، باید تصور عمومی درستی از کار بدن خود داشته باشیم، مثلا سرفه یا احساس درد علامتی است که فرد را متوجه می‌کند تا به پزشک مراجعه کند.

 

* استفاده از ابزار صوتی و تصویری با صدای بلند

 اگر اتفاقی برای گوش بیفتد یا دچار کم‌شنوایی شویم علائمی را تجربه می‌کنیم که مهمترین آن شکایت خانواده و اطرافیان برای استفاده ما از ابزار صوتی و تصویری با صدای بلند است.

 

* آیا صدای زنگ در را نمی‌شنوید؟

افرادی که دچار کم شنوایی می‌شوند صدای زنگ بلند در را مانند گذشته نمی‌شنوند و اطرافیان آنها از اینکه چطور آن فرد صدای زنگ در را نشنیده است تعجب می‌کند.

 

* اختلال در شنوایی موقع مکالمه تلفنی

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران اختلال در شنوایی موقع تماس تلفنی را یکی دیگر از علائم کم‌شنوایی عنوان کرد .

 

* مبتلایان به کم‌شنوایی صدای تیک‌تیک ساعت را نمی‌شنوند

رئیس انجمن شنوایی‌شناسان ایران گفت: اختلال در شنیدن صداها در محیط پر سر و صدا یکی دیگر از علایم مبتلایان به کم شنوایی است

 

* چه موقع باید به پزشک یا شنوایی‌شناس مراجعه کرد

اگر با چنین علایم و نشانه‌هایی مواجه شدید به پزشک مراجعه کنید تا او گوش‌های شما را از نظر جرم عفونت بررسی کند در صورتی که چنین مشکلی وجود نداشته باشد پزشک شما را به متخصص گوش یا شنوایی شناس ارجاع می‌دهد.

 

پزشک گوش، گوش‌های شما را از نظر جرم‌، عفونت و پارگی پرده صماخ بررسی می‌کند و شنوایی شناس نیز به ارزیابی شنوایی‌تان می‌پردازد.

 

سمعک سایه