چه سمعکی باید انتخاب کنم

انواع سمعک

آیا کم شنوایی دارید و می خواهید برای اولین بار از سمعک استفاده کنید؟ شما می توانید طیف وسیعی از سمعک ها را در اشکال و اندازه های مختلف و برای سطوح مختلف کم شنوایی استفاده کنید. متخصص شنوایی شناسی شما را راهنمایی خواهد کرد تا مناسب ترین نوع را برای کم شنوایی خود پیدا کنید.

 

سمعک پشت گوشی(BTE)

این نوع از سمعک ها در پشت گوش شما قرار می گیرند و صدا را از طریق یکی از این راه ها، به گوش شما انتقال می دهند:

1-از طریق یک قطعه لوله شفاف و انعطاف پذیر که به یک قالب گوش متصل می شود که این قالب متناسب با گوش شماست.

2-از طریق لوله بسیار نازک و شفافی که متصل به بخشی است که کوچک و نرم (گنبدی شکل) است و در داخل کانال گوش قرار دارد. این روش "تجویز یاز" نامیده می شود. از آنجایی که در مقایسه با قالب،مجری گوش کمتر مسدود می شود، باعث ایجاد احساس طبیعی تری از صدا می شود.

3-از طریق یک سیم، که از سمعک خارج می شود و به یک بلندگو که در داخل گوش قرار می گیرد، متصل می شود. اصطلاحات مختلفی برای این نوع سمعک وجود دارد مانند "گیرنده در گوش" یا RITHE، "گیرنده در کانال" یا RIC . در صورتی که دچار عفونت مکرر گوش می شوید، این سمعک ها برای شما مناسب نیست.

 

سمعک های داخل گوشی و داخل کانال:

سمعک های داخل گوشی (ITE) و سمعک های داخل کانال (ITC) دارای بخش هایی هستند که به طور کامل در قالب قرار گرفته و به طور کامل در گوش جای می گیرند.

اگر دارای کم شنوایی شدید هستید و یا گوش شما به طور مکرر عفونت میکند ، سمعک های ITC احتمالا برای شما مناسب نخواهند بود.

 

سمعک های CIC

سمعک  های (CIC) در مقایسه با سمعک های (ITC) کمتر در کانال گوش شما قرار میگیرند و کمتر قابل مشاهده هستند.

 

 

سمعک های نامرئی در کانال

سمعک های Invisible-in-the-Canal (IIC) نوع جدیدی هستند که به طور عمیق تری در کانال گوش قرار می گیرند. برخی از مدل های IIC در مدت چند ماه در گوش شما قرار می گیرند و فقط توسط متخصص شنوایی شناسی به منظور تمیز کردن می توانند برداشته شوند. سمعک های IIC فقط برای کم شنوایی خفیف تا متوسط استفاده می شوند، و مانند سمعک های CIC، ممکن است ویژگی های محدودی داشته باشند.

 

اگر شما علاقه مند به استفاده از سمعک هایی هستید که در داخل گوش شما قرار می گیرند ، یک متخصص شنوایی شناسی به شما کمک خواهد کرد که تصمیم بگیرید کدام نوع برای شما بهتر است. این انتخاب بستگی به کم شنوایی شما، اندازه کانال گوش شما، شیوه زندگی و مقدار بودجه شما بستگی دارد.

 

سایر انواع سمعک

سمعک های داخل جیبی، یک جعبه کوچک دارند که می توانید به لباس خود متصل کنید یا در جیب خود قرار دهید. این سمعک ها برای افرادی می تواند مناسب باشد که مشکل بینایی دارند و یا در استفاده از دکمه های سمعک دچار مشکل می شوند.

 

سمعک CROS / BiCROS برای افرادی است که فقط یک گوش آن ها می شنود. سمعک CROS، صدا را از سمت گوش ناشنوا می گیرد و آن را به گوش مقابل می دهد. BiCROS صدا را در هر دو سمت تقویت می کند و آن را به گوش بهتر می رساند.

سمعک های هدایت کننده استخوانی برای افرادی استفاده می شود که نمی توانند از سمعک های مرسوم استفاده کنند و یا دارای مشکل انتقال صدا در گوش خود هستند. این نوع از سمعک ها، صدا را به ارتعاش تبدیل کرده و مستقیما به حلزون گوش انتقال می دهند.

 

سمعک سایه