عادات بد و مضر برای حس شنوایی

حس شنوایی یکی از مهم ترین حواس انسان می باشد که به وسیله ان انسان با محیط و اطرافیان ارتباط برقرار می کند. عدم مراقبت از حس شنوایی باعث محرومیت انسان از ارتباط با اطرافیان و محیط می شود. در این مقاله به بررسی برخی از رفتارهای پرخطر برای دستگاه شنوایی می پردازیم.

جدی نگرفتن بی توجهی کودکان به اصوات

 والدین باید به صورت مکرر و مرتب کودک خود را در معرض ازمایش اصوات قرار دهند  و واکنش های او را بررسی نمایند. کودکان به علت فراگیری گفتار و نقش مهم حس شنوایی در گفتار، باید از نظر شنوایی طبیعی باشند. بی توجهی نسبت به کم شنوایی های خفیف در کودکان گاها باعث خسارات جبران ناپذیری در بزرگسالی می شود. در صورتی که کودک شما نسبت به صدا زدن، اصوات ناگهانی، اصوات بلند، اصوات اسباب بازی و... بی توجه باشد باید بلافاصله موضوع را با شنوایی شناس در میان بگذارید. کم شنوایی یکی از مشکلات رایج در بین کودکان می باشد. تشخیص زودهنگام می تواند مشکلات و عوارض کم شنوایی را تا حدود زیادی در کودکان برطرف کند.

عدم استفاده از محافظ شنوایی در مشاغل پرسروصدا

 مشاغل صنعتی، تراشکاری، جوشکاری، کارخانجات و... نویز بسیار زیادی راتولید می کنند. قرار گرفتن به صورت مداوم در معرض صداهای بلند و بالاتر از 85 دسی بل می تواند ابتدا باعث کم شنوایی موقت و در ادامه باعث کم شنوایی دائمی شود. کارگران مشغول به کار در مراکز صنعتی باید از محافظ های گوش استفاده نمایند. هم چنین استراحت دوره ای در طول روز نیز بسیار مهممی باشد.

گوش دادن به موسیقی و موزیک با صدای بلند

 استفاده از هدفون و هندزفری و گوش دادن به موسیقی در بین تمامی اقشار از جمله جوانان گسترش یافته است. در درون گوش سلول های حساس شنوایی به نام سلول های موئی وجود دارد. وظیفه سلول های موئی دریافت و تبدیل محرک صوتی به محرک الکتریکی برای ارسال به مراکز بالاتر از جمله مغز می باشد. این سلول ها در تقویت سیگنال نیز نقش دارند. استفاده غیر مجاز از هندزفری و موسیقی بلند باعث آسیب به سلول های موئی و از بین رفتن حس شنوایی می شود. توصیه می شود در صورت استفاده از هندزفری، صدای موسیقی را از حد مجاز بیش تر نکنید. هم چنین به هیج وجه به صورت مداوم از هندزفری استفاده نکنید.

فریاد کشیدن و ضربه به گوش

فریاد کشیدن در گوش دیگران می تواند باعث آسیب به پرده گوش و دستگاه شنوایی شود. فریاد کشیدن در گوش دیگران می تواند باعث ترومای شنوایی شود.

ضربه به گوش نیز ممکن است باعث آسیب به سیستم شنوایی شود.

مصرف دارو بدون تجویز پزشک: داروهای سمی گوش داروهای اتوتوکسیک نامیده می شوند. بعضی از داروها برای سیستم شنوایی سمی می باشند و آسیب بسیار جدی به سیستم شنوایی وارد می کنند و حتی باعث کری می شوند. بهتر است برای استفاده از هر دارویی از پزشک مشورت گرفت. افراد با بیماری های کلیوی، قلبی و عروقی، مشکلات فشار خون، کم کاری و پرکاری تیروئید باید برای استفاده از دارو حتما با پزشک معالج خود مشورت نمایند.

استفاده از گوش پاک کن

برخی از افراد برای خارج کردن ترشحات گوش خود از گوش پاک کن استفاده می کنند. نکته ابتدایی که این افراد باید توجه کنند این است که ترشح گوش برای محافظت از گوش بسیار ضروری است و گوش به صورت خودکار اقدام به خارج کردن ترشحات می کند. استفاده از گوش پاک کن می تواند باعث پارگی پرده گوش شود. هم چنین گوش پاک کن می تواند سرومن گوش را در نزدیکی پرده جمع آوری کند و باعث مسدود شدن مجرای گوش خارجی شود.

شنا در آب های آلوده و کثیف

آب های الوده منبع میکروب ها و باکتری های بیماری زا می باشند. شنا کردن در آب های الوده باعث ورود عوامل بیماری زا به گوش و بروز عفونت در گوش می شود. عفونت گوش اوتیت نامیده می شود. به هیچ وجه در آب شیرجه نزنید. شیرجه زدن باعث بهم خوردن فشار داخل گوش می شود و ممکن است باعث پارگی پرده گوش شود.

سمعک سایه