صدا چیست ؟

 

صداهای معمولی که اطراف ما را فرا گرفته

 

صدا چیزی جز نوسان یک ماده اعم از هوا، آب، چوب و یا سایر مواد دیگر نیست. گوش ما این نوسانات را جمع آوري كرده و برای تفسیر به مغز می فرستد.

در این قسمت اطلاعاتی در مورد صداهای معمولی که اطراف ما را فرا گرفته بدست می آوریم.

 

 

صداهای دلپذير

اصواتی هستند که کیفیت زندگی ما بهبود می بخشند و ما از شنیدن آنها لذت می بریم.

 

مکالمات

مکالمه بخش اعظم زندگی ما را تشکیل می دهد. عدم وجود ارتباط ، زندگی و کیفیت آن را متأثر می سازد.

 

اطلاعات

اطلاعات نقش مهمی در زندگی روزمره ما بازی می کند. نبود اطلاعات به معنای از دست دادن هماهنگی با سایر افراد جامعه می باشد.

 

سر و صدا

صداهای خیلی بلند و ناراحت کننده و نا خوش آیند سر و صدانامیده می شوند. سر و صدا باعث صدمات فیزیکی و روانشانسی می شود که کیفیت خوب زندگی را پایین می آورد.

وقتی سنگی در آب می اندازید، موجهایی در آب ایجاد می شود که دایره وار به اطراف حرکت می کند. صدا هم به همین شکل در هوا پخش می شود و توسط گوش جمع آوری و درک می گردد.

 

 

 

هندزفری

 

هشدار وزارت بهداشت درباره استفاده از (هندزفری)

حدود 800 میلیون نفر در سراسر دنیا به درجاتی از کم شنوایی مبتلا هستند و حدود 50 درصد از این افراد نسبت به کم شنوایی خود آگاهی ندارند. این در حالی است که وجود اختلال در سیستم شنوایی، می تواند وجوه مختلف زندگی فرد اعم از زندگی اجتماعی، اقتصادی و یا عاطفی را تحت تاثیر قرار دهد و حتی فرد را به ورطه گوشه گیری و انزوا بکشاند.

 

رییس برنامه ملی کنترل ناشنوایی مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به افزایش میزان «کم‌شنوایی زودهنگام جوانان و نوجوانان»، نسبت به استفاده از وسایلی نظیر هندزفری‌ هشدار داد.

استفاده از هندزفری‌ها با صدای بلند، میزان شنوایی را در فرد به طور مرتب کم می‌کند و سلامت گوش را به خطر می‌اندازد.

 

محمودیان با اشاره به دوبرابر شدن کم‌شنوایی در دوره پیش‌دبستانی، درباره علت آن گفت: عفونت‌ها یا التهابات گوشی که بالاترین آمار را در دنیا از جمله ایران دارند، یکی از عوامل خطر دو برابر شدن کم‌شنوایی در گروه سنی پیش از دبستان است. در این نوع التهاب‌ها، کودک تب ندارد اما افت شنوایی پیدا می‌کند که در بیشتر موارد پدر و مادر‌ها متوجه این اتفاق نمی‌شوند و باعث اختلال در گفتار و آموزش می‌شود.

 

نسل جدید محافظ گوش با نام «صداشکن» برای فیلتر کردن صداهای مزاحم

نسل جدید محافظ گوش به نام صداشکن است که امکان فیلتر کردن سر و صدای مزاحم و مخرب مربوط به فرکانس‌های بم یا پایین را دارد بدون آنکه فرکانس‌های محدوده گفتار محاوره‌ای را تحت تأثیر قرار دهد.

صداشکن یک نوع وسیله محافظتی گوش در برابر سر و صداست که بیشتر در مشاغل پرسر و صدا و کارگران شاغل در صنایع کاربرد دارد.

کار کردن مداوم در محیط پر سر و صدا باعث کاهش شنوایی فرد می‌شود؛ حتی افراد در کارخانجات و صنایع پرسر و صدا با شدت 80 دسی‌بل مجازند در مدت زمان 8 ساعت کار کنند و اگر شدت صوت یا مدت زمان کار بالا برود در فرد سالمی که مشکل شنوایی نیز ندارد نیاز به استفاده از محافظ گوش الزامی است.

اگر فردی از قبل دچار مشکلات کاهش شنوایی باشد حتی با شدت صوت کمتر و مدت زمان کار کمتر نیز به محافظ گوش نیاز دارد.

نسل جدید محافظ گوشی به نام صداشکن است که قابلیت فیلتر کردن فرکانس‌های خاصی از صدای محیط را دارد و قابل تنظیم هم می‌باشد البته تنظیم آنها توسط افراد متخصص در این رشته انجام می‌شود.

محافظ‌ های گوشی دیگری نیز وجود دارد که به صورت داخل گوشی یا روی گوش گذاشته می‌شود و بسته به خصوصیات فیزیکی مخصوص خود، توانایی محدود کردن سر و صدا در فرکانس‌های خاصی را دارند.

البته این محافظ‌های گوشی از طریق تبدیل انرژی صوتی به حرارتی این کار را انجام می‌دهند و ممکن است در بعضی از مشاغل، مناسب تشخیص داده نشوند.

متخصص گوش، حلق و بینی گفت: ضروری است که در تمام طول ساعات کار در محیط پر سر و صدا، محافظ بر روی گوش باقی بماند چرا که در بعضی موارد حتی برداشتن 15 دقیقه محافظ از روی گوش، کارآیی فرد را به نصف کاهش می‌دهد.

سمعک سایه