در حالی که باتری های قابل شارژ در بازار موجود هستند، شایع ترین نوع باتری، نوع یکبار مصرف zinc-airاست. باتری های قدیمی سمعک با استفاده از مقدار کمی جیوه ساخته می شدند، اما امروزه جیوه در باتری های سمعک استفاده نمی شود.

انواع سمعک آیا کم شنوایی دارید و می خواهید برای اولین بار از سمعک استفاده کنید؟ شما می توانید طیف وسیعی از سمعک ها را در اشکال و اندازه های مختلف و برای سطوح مختلف کم شنوایی استفاده کنید. متخصص شنوایی شناسی شما را راهنمایی خواهد کرد تا مناسب ترین نوع را برای کم شنوایی خود پیدا کنید.

سمعک یکی از راه های توانبخشی افراد دچار نقص شنوایی می باشد. بعضی از افراد با وجود داشتن مشکل شنوایی، از گداشتن سمعک بر روی گوش خود اجتناب می کنند. دلایل زیادی وجود دارد که می توان به پرسش چرا باید از سمعک استفاده کرد، پاسخ داد. در این مطلب سعی می کنیم به این سوال پاسخ دهیم.

در سمعک های جدید علاوه بر تقویت صدا و پردازش ان که در همه سمعکهای دیجیتال انجام میشود

سمعک دیجیتال قابل برنامه ریزی است و تک تک اجزای فرکانسی صدایی که وارد سمعک می شود، به صورت جداگانه در قالب باند و کانال تنظیم می شوند.

امروزه شاھد استفاده روزافزون از سمعک با اشتیاق بیشتر و دسترسی آسان تری ھستیم. عدم استفاده بموقع از سمعک در سالمندان موجب تحلیل تدریجی سیستم عصبی شنوایی شده و متاسفانه تشدید کم شنوایی حاصل از آن غیر قابل برگشت خواھد بود.

در تمام سمعک ها صدا از طریق میکروفن جمع آوری شده ، سپس پردازش و تقویت شده و به بلندگو (رسیور سمعك) فرستاده می شود. در سمعك هاي داخل گوش، صدا از طریق بلندگو مستقیماً وارد مجرای گوش می شود ولي در سمعك هاي پشت گوشي صدا از طریق شیلنگی کوچک به قالب گوش و بعد از آن به مجراي گوش انتقال می یابد.

امروزه طبیعی‌ترین کیفیت صدا، در سمعک‌های برخورداری از تکنولوژی بی‌سیم (wireless) وجود دارد. به کمک تکنیکی که پردازش دو گوشی خوانده می‌شود، استفاده از دو سمعک، بهره‌مندی بیشتری را فراهم می‌آورد. در واقع سمعک‌های بی‌سیم به مانند دو گوش طبیعی، در تعامل با یکدیگر عمل کرده تا تصویر صوتی واضح، با کیفیت و هماهنگی را برای پردازش‌های مغزی شما فراهم نمایند.

هنگامی که فرد کم‌ شنوا سمعک را دریافت می‌کند شما باید مشوق او باشید و برای رسیدن به نتیجه مورد دلخواه،ازوی بخواهید صبرزیادی داشته باشد. آشنا شدن با صدای تقویت شده می‌تواند طاقت‌ فرسا باشد، چراکه مغز،اصوات مشخصی را فراموش کرده است و بایستی دوباره،گوش دادن را یاد بگیرد. این وضعیت،مشابه تمرین عضله‌ای است که مدتها به کارگرفته نشده است

هنگامی که گوش این اندام شنوایی شگفت انگیز نتواند به بهترین نحو ایفای نقش کند استفاده از سمعک میتواند به ارتقای سطح شنوایی کمک کند

گوش انسان به عنوان دقیق‌ترین و پیشرفته‌ ترین سیستم دریافت صدا، شامل مکانیسم‌های فیزیولوژیک مختلفی است که آسیب به هر یک از آن‌هامی‌تواند باعث ایجاد کم‌ شنوایی شود. خوشبختانه با استفاده از سمعک، شما می‌توانید بسیاری از این مشکلات را برطرف کنید

در مکان‌های شلوغ مانند رستوران، به منظور تمرکز بیشتر روی اصوات گفتاری و کاهش اصوات مزاحم نیاز به دریافت از هر دو گوش خود دارید

صدا چیزی جز نوسان یک ماده اعم از هوا، آب، چوب و یا سایر مواد دیگر نیست. گوش ما این نوسانات را جمع آوري كرده و برای تفسیر به مغز می فرستد. در این قسمت اطلاعاتی در مورد صداهای معمولی که اطراف ما را فرا گرفته بدست می آوریم.

نقص شنوایی نیز مانند دیگر اختلالات عملکردی بدن اگر چه آزار دهنده است اما با مدیریت درست می توان اثرات منفی را به حداقل رساند.یکی از وسایل کمک شنیداری برای افراد کم شنوا سمعک می باشد. اما معیارهای انتخاب بهترین سمعک مناسب شما چیست؟

افراد کم شنوا بعد از انجام مراحل ارزیابی و تشخیص اینکه توانبخشی انها مبتنی بر وسایل کمک شنیداری به خصوص سمعک می باشد شاید اولین سوالی که در ذهن شان خطور کند این است که کدام برند معتبر است؟ و چه برندی بخرم؟

گوش خارجي قسمت قيف مانند گوش به علاوه مجرای گوش (سوراخي كه به پرده گوش منتهي مي شود) است. مجرای گوش تا حدي شبيه ساعت شني است. پوست قسمت خارجي مجرا غدد خاصي دارد كه توليد جرم، واكس یا موم مي كنند وظيفه واكس به دام انداختن گرد و غبار و ذرات كثيف است تا آنها را از رسيدن به پرده گوش بازدارد.

تقريباً 2 تا 4 از هر 1000 كودك در آمريكا ناشنوا يا سخت شنوا به دنيا مي آيند. بنابراين كاهش شنوايي شايعترين ناتواني حين تولد است.

یکی از اولین انواع سمعکها ، در قرن 17 میلادی به وجود آمد و طوری ساخته شده بود که روی گوش (سرتاسر گوش) قرار می گرفت . سمعک هایی که در اوایل قرن 19 تولید شد ، دستگاه های بزرگی بودند که باید روی میز قرار می گرفتند . کمی بعد در قرن 19 شیپور های گوش (ear trmpets) و قیف ها به عنوان سمعک مورد استفاده قرار می گرفتند .

مطالعات مختلف نشان داده است كه پیرگوشی در افراد 60 سال و بالاتر اختلال شایعی است ، به طوری که کم شنوایی ، شایع ترین اختلال گوش، حلق و بینی در جمعیت سالمندان گزارش شده است.كم شنوایی های مربوط به پیرگوشی، غالباً در اصوات فركانس زیر است.

دکتر فیروز ناظم، متخصص گوش، حلق و بینی در این باره می گوید: گاهی هنگام استحمام، شامپو یا رنگ مو به طور ناخواسته وارد کانال گوش افراد می شود که باعث به وجود آمدن خارش و به دنبال آن عفونت گوش خارجی می شود، بنابراین باید مراقب بود تا این مشکل ایجاد نشو

کاهش شنوایی یا کری ناگهانی حسی-عصبی در اثر عوامل شناخته شده و ناشناخته ایجاد می شود. معمولاً بیمار ابراز می کند که با کاهش شنوایی یک طرفه از خواب بیدار شده است. شنوایی بیمار می تواند کاملاً ناگهانی بوده یا در طی چند ساعت اتفاق بیافتد. نوع دوطرفه این بیماری بسیار نادر است. بیمار معمولاً درجاتی از وزوز گوش، احساس پری گوش یا سرگیجه را در آغاز بیماری تجربه کند.

بسیاری از بیماریهای طبی مثل مواردي كه در زير ليست شده است، مي تواند سلامت شنوائي را تحت تاثير قرار دهد. درمان اين موارد و ساير علل كاهش شنوائي، اغلب سبب بهبود يا بازگشت شنوائي می شود. بعضي از موارد اگر به موقع تشخيص داده نشده و درمان نشوند منجر به اختلالات غير قابل برگشت کاهش شنوائي يا كري مي شوند.

شنيدن صداي زنگ در گوش وزوز ناميده مي شود و بسيار شايع است. تقريباً 36 ميليون آمريكائي دچار اين بيماري هستند. بلندي وزوز در فركانس هاي بم تا زير متغير است. ممكن است دائمي يا متناوب در يك يا هردو گوش شنيده شود.

سمعک دستگاه الکترواکوستیکی است که برای تقویت صدا طراحی شده است.هدف این دستگاه افزایش قابلیت فهم گفتار و اصلاح کم شنوایی اندازه گیری شده به وسیله ادیومتری می باشد.پیشرفت زیادی در زمینه کوچک سازی و افزایش پردازش دیجیتال سیگنال در دهه ی اخیر صورت گرفته است ولی همه افراد نمی توانند بهره کافی از سمعک های معمول داشته باشند.