در حالی که باتری های قابل شارژ در بازار موجود هستند، شایع ترین نوع باتری، نوع یکبار مصرف zinc-airاست. باتری های قدیمی سمعک با استفاده از مقدار کمی جیوه ساخته می شدند، اما امروزه جیوه در باتری های سمعک استفاده نمی شود.

انواع سمعک آیا کم شنوایی دارید و می خواهید برای اولین بار از سمعک استفاده کنید؟ شما می توانید طیف وسیعی از سمعک ها را در اشکال و اندازه های مختلف و برای سطوح مختلف کم شنوایی استفاده کنید. متخصص شنوایی شناسی شما را راهنمایی خواهد کرد تا مناسب ترین نوع را برای کم شنوایی خود پیدا کنید.

حس شنوایی یکی از مهم ترین حواس انسان می باشد که به وسیله ان انسان با محیط و اطرافیان ارتباط برقرار می کند. عدم مراقبت از حس شنوایی باعث محرومیت انسان از ارتباط با اطرافیان و محیط می شود. در این مقاله به بررسی برخی از رفتارهای پرخطر برای دستگاه شنوایی می پردازیم.

سمعک یکی از راه های توانبخشی افراد دچار نقص شنوایی می باشد. بعضی از افراد با وجود داشتن مشکل شنوایی، از گداشتن سمعک بر روی گوش خود اجتناب می کنند. دلایل زیادی وجود دارد که می توان به پرسش چرا باید از سمعک استفاده کرد، پاسخ داد. در این مطلب سعی می کنیم به این سوال پاسخ دهیم.

در رابطه با استفاده از سمعک باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.

در سمعک های جدید علاوه بر تقویت صدا و پردازش ان که در همه سمعکهای دیجیتال انجام میشود

سمعک دیجیتال قابل برنامه ریزی است و تک تک اجزای فرکانسی صدایی که وارد سمعک می شود، به صورت جداگانه در قالب باند و کانال تنظیم می شوند.

امروزه شاھد استفاده روزافزون از سمعک با اشتیاق بیشتر و دسترسی آسان تری ھستیم. عدم استفاده بموقع از سمعک در سالمندان موجب تحلیل تدریجی سیستم عصبی شنوایی شده و متاسفانه تشدید کم شنوایی حاصل از آن غیر قابل برگشت خواھد بود.

در تمام سمعک ها صدا از طریق میکروفن جمع آوری شده ، سپس پردازش و تقویت شده و به بلندگو (رسیور سمعك) فرستاده می شود. در سمعك هاي داخل گوش، صدا از طریق بلندگو مستقیماً وارد مجرای گوش می شود ولي در سمعك هاي پشت گوشي صدا از طریق شیلنگی کوچک به قالب گوش و بعد از آن به مجراي گوش انتقال می یابد.

امروزه طبیعی‌ترین کیفیت صدا، در سمعک‌های برخورداری از تکنولوژی بی‌سیم (wireless) وجود دارد. به کمک تکنیکی که پردازش دو گوشی خوانده می‌شود، استفاده از دو سمعک، بهره‌مندی بیشتری را فراهم می‌آورد. در واقع سمعک‌های بی‌سیم به مانند دو گوش طبیعی، در تعامل با یکدیگر عمل کرده تا تصویر صوتی واضح، با کیفیت و هماهنگی را برای پردازش‌های مغزی شما فراهم نمایند.

هنگامی که فرد کم‌ شنوا سمعک را دریافت می‌کند شما باید مشوق او باشید و برای رسیدن به نتیجه مورد دلخواه،ازوی بخواهید صبرزیادی داشته باشد. آشنا شدن با صدای تقویت شده می‌تواند طاقت‌ فرسا باشد، چراکه مغز،اصوات مشخصی را فراموش کرده است و بایستی دوباره،گوش دادن را یاد بگیرد. این وضعیت،مشابه تمرین عضله‌ای است که مدتها به کارگرفته نشده است

هنگامی که گوش این اندام شنوایی شگفت انگیز نتواند به بهترین نحو ایفای نقش کند استفاده از سمعک میتواند به ارتقای سطح شنوایی کمک کند

گوش انسان به عنوان دقیق‌ترین و پیشرفته‌ ترین سیستم دریافت صدا، شامل مکانیسم‌های فیزیولوژیک مختلفی است که آسیب به هر یک از آن‌هامی‌تواند باعث ایجاد کم‌ شنوایی شود. خوشبختانه با استفاده از سمعک، شما می‌توانید بسیاری از این مشکلات را برطرف کنید

در مکان‌های شلوغ مانند رستوران، به منظور تمرکز بیشتر روی اصوات گفتاری و کاهش اصوات مزاحم نیاز به دریافت از هر دو گوش خود دارید

صدا چیزی جز نوسان یک ماده اعم از هوا، آب، چوب و یا سایر مواد دیگر نیست. گوش ما این نوسانات را جمع آوري كرده و برای تفسیر به مغز می فرستد. در این قسمت اطلاعاتی در مورد صداهای معمولی که اطراف ما را فرا گرفته بدست می آوریم.

نقص شنوایی نیز مانند دیگر اختلالات عملکردی بدن اگر چه آزار دهنده است اما با مدیریت درست می توان اثرات منفی را به حداقل رساند.یکی از وسایل کمک شنیداری برای افراد کم شنوا سمعک می باشد. اما معیارهای انتخاب بهترین سمعک مناسب شما چیست؟

افراد کم شنوا بعد از انجام مراحل ارزیابی و تشخیص اینکه توانبخشی انها مبتنی بر وسایل کمک شنیداری به خصوص سمعک می باشد شاید اولین سوالی که در ذهن شان خطور کند این است که کدام برند معتبر است؟ و چه برندی بخرم؟

گوش خارجي قسمت قيف مانند گوش به علاوه مجرای گوش (سوراخي كه به پرده گوش منتهي مي شود) است. مجرای گوش تا حدي شبيه ساعت شني است. پوست قسمت خارجي مجرا غدد خاصي دارد كه توليد جرم، واكس یا موم مي كنند وظيفه واكس به دام انداختن گرد و غبار و ذرات كثيف است تا آنها را از رسيدن به پرده گوش بازدارد.

تقريباً 2 تا 4 از هر 1000 كودك در آمريكا ناشنوا يا سخت شنوا به دنيا مي آيند. بنابراين كاهش شنوايي شايعترين ناتواني حين تولد است.

یکی از اولین انواع سمعکها ، در قرن 17 میلادی به وجود آمد و طوری ساخته شده بود که روی گوش (سرتاسر گوش) قرار می گرفت . سمعک هایی که در اوایل قرن 19 تولید شد ، دستگاه های بزرگی بودند که باید روی میز قرار می گرفتند . کمی بعد در قرن 19 شیپور های گوش (ear trmpets) و قیف ها به عنوان سمعک مورد استفاده قرار می گرفتند .

مطالعات مختلف نشان داده است كه پیرگوشی در افراد 60 سال و بالاتر اختلال شایعی است ، به طوری که کم شنوایی ، شایع ترین اختلال گوش، حلق و بینی در جمعیت سالمندان گزارش شده است.كم شنوایی های مربوط به پیرگوشی، غالباً در اصوات فركانس زیر است.

دکتر فیروز ناظم، متخصص گوش، حلق و بینی در این باره می گوید: گاهی هنگام استحمام، شامپو یا رنگ مو به طور ناخواسته وارد کانال گوش افراد می شود که باعث به وجود آمدن خارش و به دنبال آن عفونت گوش خارجی می شود، بنابراین باید مراقب بود تا این مشکل ایجاد نشو

کاهش شنوایی یا کری ناگهانی حسی-عصبی در اثر عوامل شناخته شده و ناشناخته ایجاد می شود. معمولاً بیمار ابراز می کند که با کاهش شنوایی یک طرفه از خواب بیدار شده است. شنوایی بیمار می تواند کاملاً ناگهانی بوده یا در طی چند ساعت اتفاق بیافتد. نوع دوطرفه این بیماری بسیار نادر است. بیمار معمولاً درجاتی از وزوز گوش، احساس پری گوش یا سرگیجه را در آغاز بیماری تجربه کند.

بسیاری از بیماریهای طبی مثل مواردي كه در زير ليست شده است، مي تواند سلامت شنوائي را تحت تاثير قرار دهد. درمان اين موارد و ساير علل كاهش شنوائي، اغلب سبب بهبود يا بازگشت شنوائي می شود. بعضي از موارد اگر به موقع تشخيص داده نشده و درمان نشوند منجر به اختلالات غير قابل برگشت کاهش شنوائي يا كري مي شوند.

شنيدن صداي زنگ در گوش وزوز ناميده مي شود و بسيار شايع است. تقريباً 36 ميليون آمريكائي دچار اين بيماري هستند. بلندي وزوز در فركانس هاي بم تا زير متغير است. ممكن است دائمي يا متناوب در يك يا هردو گوش شنيده شود.

سمعک دستگاه الکترواکوستیکی است که برای تقویت صدا طراحی شده است.هدف این دستگاه افزایش قابلیت فهم گفتار و اصلاح کم شنوایی اندازه گیری شده به وسیله ادیومتری می باشد.پیشرفت زیادی در زمینه کوچک سازی و افزایش پردازش دیجیتال سیگنال در دهه ی اخیر صورت گرفته است ولی همه افراد نمی توانند بهره کافی از سمعک های معمول داشته باشند.

با افزایش سن، قدری از توانایی ما در شنیدن اصوات آهسته تر و زیرتر (دارای فرکانس بالاتر) کاسته میشود. در این شرایط، صدای آواز پرنده ها کمتر شنیده میشود و مهمتر از آن، بخشی از گفتار شنیده نشده و دیگر از وضوح کافی برخوردار نخواهد بود. این روند به طور تدریجی طی می‌شود، اما در نهایت به طور جدی بر توانایی ارتباطی فرد تأثیر می‌گذارد.

ازبین پنج حس ما، حس شنوایی دارای اهمیت بالاتری بوده و در صورت محرومیت از آن،ارتباط ما با کسانی که دوستشان داریم و به طور کلی با جهان پیرامون قطع میگردد. تمام صداهایی را که به صورت روزمره میشنوید به خاطر بیاورید. صحبت کردن با دوستان، خنده کودکان، آهنگ موردعلاقه تان و … اگردقت کنید میبینید که اصوات به زندگی شما معنا بخشنیده وبرای شما نیرو بخش خواهند بود.

همه ماعلاقه مندیم بر زندگی خود کنترل داشته و بتوانیم با بستگان فامیل خود به خوبی ارتباط برقرارکنیم. اما وقتی شما به دنبال رفع مشکل شنوایی خود نباشید، همه این روابط میتوانند تحت تأثیر قرارگیرند. شما ممکن است دورهای از احساسات مختلف از نگرانی و اضطراب تا ناراحتی و احساس تنهایی را تجربه کنید

شنوایی افراد با گذشت زمان همواره درحال تغییر است. اما گذر از دنیای پر هیاهو و ورود به دنیای سکوت،انقدر به تدریج رخ میدهد که ممکن است متوجه آن نشوید به همین علت بایستی باعلایم کم شنوایی آشنا باشید.

دراین دفترچه راهنما، اطلاعاتی مفید و کمک کننده درمورد کم شنوایی و روش مواجه با آن ارائه شده است. به منظور کمک به یکی از نزدیکان خود که دارای كم شنوایی است. بایستی درمورد مفهوم کم شنوایی، چگونگی تأثیر آن بر ارتباطات خانوادگی، نوع احساسات،رفتار و ارتباطات مردم، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

ادیولوژی یا شنوایی شناسی رشته نوپایی در ایران می باشد. حس شنوایی یکی از حواس پنجگانه می باشد و شاید در وصف و اهمیت این حس باید به جمله هلن کلر اکتفا کرد که در جایی می گوید ترجیح می دهد که نابینا باشد تا ناشنوا.

شنوایی یکی از مهم ترین حواس برای کودکان می باشد. گفتار و شنوایی ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. اگر کودکی مشکوک به کم شنوایی باشد باید هر چه زودتر مراحل ارزیابی و توانبخشی را طی کند. دوران طلایی گفتار و زبان سه تاپنج سال می باشد. پس تا قبل از این سن باید شنوایی کودک در وضعیت عادی باشد.

گوش انسان به عنوان دقیق‌ترین و پیشرفته‌ ترین سیستم دریافت صدا، شامل مکانیسم‌های فیزیولوژیک مختلفی است که آسیب به هر یک از آن‌هامی‌تواند باعث ایجاد کم‌ شنوایی شود. خوشبختانه با استفاده از سمعک، شما می‌توانید بسیاری از این مشکلات را برطرف کنید.

شنوایی سنجی یا ارزیابی شنوایی بوسیله دستگاه های خاصی انجام می گیرد. یکی از این دستگاهها ادیومتر می باشد. ادیومتر به زبان خیلی ساده دستگاهی است که در فرکانس های مختلف، سیگنال های مختلف تولید می کند و از طریق یک هدفون به گوش بیمار فرستاده می شود. بیمار با بلند کردن دست یا با فشار دادن یک دکمه از شنیدن صدای ارسالی اگاهی می دهد.

برخی از اشکالات پیش آمده برای سمعک قابل تعمیر می باشد. این تا حد زیادی می تواند بسته به برند تولید کننده سمعک و مدل سمعک مرتبط باشد

نگهداری مناسب از سمعک طول عمر و کیفیت استفاده از سمعک را افزایش میدهد و همچنین نیاز به تعمیر و تعویض آن را به تاخیر می اندازد