آشنایی با انواع سمعک

آشنایی با انواع سمعک به شما کمک می‌کند که در خرید خود دقت لازم را به کار برده و بتوانید محصولی با کارکرد چندین ساله و همراه با بیشترین کارایی را داشته باشید.

سمعک کمک می‌کند تا افرادی که دچار کم شنوایی هستند بهتر بشنوند و شنوایی خود را بهبود بخشند. سمعک در گوش یا پشت گوش قرار می‌گیرد. مطالعات و بررسی‌های بسیاری نشان داده است که استفاده از سمعک باعث بهبود کیفیت زندگی می‌شود.

فن‌آوری سمعک به‌طور مداوم در حال پیشرفت و پیشرفت است. سمعک‌های امروزی از تکنولوژی دیجیتال استفاده می‌کنند و در حقیقت کامپیوترهایی با فن‌آوری پیشرفته و کوچک هستند که به‌طور مداوم در حال اصلاح و توسعه هستند تا شنوایی بهتری برای شما فراهم کنند.

سمعک‌ها از نظر سطح تکنولوژی به‌کاررفته و شکل ظاهری (طراحی) در آن‌ها انواع مختلفی دارند.

بیشتر بخوانید: سمعک هوشمند

انواع سمعک

سمعک ها را براساس مدار پردازشی و محل قرار گیری بر روی گوش به چند گروه تقسیم بندی می شوند. تقسیم بندی سمعک ها براساس مدار پردازشی:

 • سمعکآنالوگ (Analog)
 • سمعک قابل برنامه ریزیprogrammable
 • سمعک دیجیتال digital
 • سمعک هوشمند intelligent
 • سمعک بلوتوث دار wireless

سمعک های آنالوگ:

سمعک آنالوگ، سمعک هایی هستند که کمیت فیزیکی یعنی صوت را به کمیت فیزیکی دیگر یعنی الکتریسیته تبدیل می کنند. سیگنال های الکتریکی را به تقویت کننده می فرستند و بعد از تقویت به گیرنده یا رسیور تحویل می شود. مدار پردازشی سمعک های آنالوگ عملیات های کمتری را نسبت به نسل جدیدتر انجام می دهد. سمعک های آنالوگ، ولوم کنترل جهت تنظیم صدا دارند و فقط یک برنامه بر روی آنها نصب می شود.

سمعک قابل برنامه ریزی:

سمعک   قابل برنامه ریزی است که به واسطه تقویت کننده ها و فیلتر هایی که دارد می تواند از منبع دیجیتالی استفاده کند. بوسیله هایپرو به کامپیوتر وصل می شوند و تنظیم می شوند. بیش از یک برنامه بر روی انها نصب می شود.

سمعک دیجیتال:

سمعک دیجیتال، به واسطه کامپیوتر برنامه ریزی می شوند. سیگنال ورودی در آنها دیجیتالی می شود. مدارات پردازسی دیجیتالی(DSP) در آنها استفاده می شود. بسته به تعداد باند و کانال تعداد برنامه ها نیز متغیر است. هر چه تعداد باند و کانال بیشتر باشد ادیولوژیست می تواند تنظیمات بهتر و برنامه های بیشتری را اجرا کند. در نتیجه رضایت مندی بیمار بیشتر خواد بود.

سمعک هوشمند:

سمعک هوشمند از انواع سمعک های دیجیتال هستند. نسل دوم سمعک های دیجیتال را با نام سمعک هوشمند می شناسند.

به طور کلی در نسل دوم سمعک های دیجیتال در همه بخش های سمعک پیشرفت حاصل شد و مدارات پردازشی نیز کارامد تر شدند. این سمعک ها بواسطه میکروفون های ویژه ای که دارند می توانند گفتار را از نویز زمینه تشخیص دهند و ان را تقویت کنند. در نتیجه نسبت سیگنال به نویز بالاتر خواهد رفت و وضوح گفتار بیشتر خواهد شد. سمعک های هوشمند محیط را می شناسند و متناسب با محیط تقویت لازم را اعمال خواهند کرد.

سمعک وایرلس:

سمعک وایرلس از نوع سمعک های هوشمند می باشد و تمامی امکانات سمعک های هوشمند از جمله ردیابی گفتار در حضور نویز زمینه را دارد. ویژگی منحصر به فرد سمعک وایرلس دار شنوایی دو گوشی است. این تکنولوژی بواسطه ارتباط دادن دو سمعک هر دو گوش و اشتراک گزاری ورودی های هر دو گوش به مغز کمک می کند تا اطلاعات هر دو گوش را به صورت همزمان دریافت کند. همچنین ارتباط از طریق بلوتوث با موبایل،تلویزیون و یا وسایل شنیداری از دیگر ویژگی های این سمعک می باشد.

تقسیم بندی سمعک ها براساس محل قرارگیری یر روی گوش:

سمعک جیبی(body worn):

با وجود انواع سمعک پشت گوشی دیگر کاربردی ندارند. در افراد مسن یا کسانی که اختلال دارند یا کودکانی که نمی توانند سرخود را حفظ کنند مناسب بودند.

 

سمعک عینکی(spectacle)

سمعک عینکی، سمعک در ترکیب با عینک می باشد. مناسب برای افرادی می باشد که مشکل بینایی نیز دارند.

سمعک پشت گوشی(BTE)

سمعک پشت گوشی، سمعک دو تکه می باشد. قسمت میکروفون، رسیور و اجزای الکترونیک در ساختمان موزی شکل قرار گرفته اند ودر پشت گوش قرار می گیرند. در سمعک پشت گوشی، صدا از طریق یک تیوب و قالب سفارشی به گوش می رسد. برای همه افت های شنوایی کاربرد دارند و تقریبا پرفروش ترین سمعک ها می باشند.

از انواع سمعک های پشت گوشی می توان به Mini BTE و سمعکهای گیرنده درون گوش (RITE) و یا گیرنده درون کانال (RIC) را نام برد.

سمعک های داخل گوشی(ITE):

سمعک های داخل گوشی، در داخل گوش قرار می گیرند و تقسیم بندی های متعددی دارند.

سمعک های IIC( سمعک های نامرئی داخل گوش)

این سمعک ها کوچکترین نوع سمعک ها در بین آشنایی با انواع سمعک هستند. در داخل مجرایگوش قرار می گیرند. ویژگی این سمعک نامرئی بودن انهاست.

سمعک های کاملا داخل کانال گوش(CIC)

این سمعک ها نیز در رده سمعک  نامرئی می باشد. در واقع تفاوت انها با IICدر فاصله از پرده گوش می باشد.

مواقع نیاز افراد به سمعک

 • بعضی مواقع در هنگام مکالمه با تلفن خوب نمی شنوم؟
 • بعضی مواقع در محیط های شلوغ در شنیدن به مشکل می خورم؟
 • اغلب از افراد می خواهم حرفهایشان را تکرار کنند؟
 • برای اینکه راحت بشنوم صدای تلویزون را بیش از حد زیاد می کنم؟
 • زمان زیادی را در محیط های پر سر و صدا سپری می کنم؟
 • در گوشم احساس صدای سوت می کنم؟
 • بعضی مواقع فکر می کنم صدا حالت گرفتگی دارد؟
 • بعضی مواقع در فهم صحبت کودکان و صداهای خانم ها مشکل دارم؟
 • در فهم گفتار زمانیکه گوینده در روبرویم نباشد به مشکل می خورم؟
 • بعضی مواقع، از محیط های اجتماعی به دلیل خجالت اجتناب می کنم؟

سمعک های داخل کانال(ITC)

محل قرار گیری این سمعک ها در بخش کوچکی از کانال و ابتدای مجرا می باشد. استفاده و آشنایی با انواع سمعک به شما کمک می‌کند که راحتی بیشتری هنگام استفاده در مواقع مختلف داشته باشید. نسبت به دو نوع دیگر افت های شنوایی بالاتر را پوشش می دهند.

سمعک های که تمام صدفه گوش را می پوشانند(Full Concho) یا نیم صدفه را می پوشانند(Half-Concho)

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت.

  آدرس

  تهران، خیابان اسدآبادی، کوچه چهلم، پلاک 4 ...

  تلفن

  +12 (0) 345 678 9

  ایمیل

  info@company.com

  سبد خرید